Cześć! Zwykle zagłębiamy się w tematy dotyczące wirtualnych klubów i e-sportu opiewające wokół sceny PS4. Jednakże jak większość z Was wie doszło do swojego rodzaju fuzji pomiędzy PLWK a VPL. Oznacza to, że do naszego grona „konsolowców” dorzucamy kolegów z XO. Środowisko od kiedy pamiętam było podzielone na sceny, sam jestem tego przykładem, za czasów gry na PC większość z nas jak i ja sam niechętnie patrzyliśmy w stronę konsol i odwrotnie.  Wciąż da się zauważyć podziały,  ale jest ich zdecydowanie mniej, i większość chyba zrozumiała, że mamy wspólny cel. Naszą ideą jest popularyzacja i profesjonalizacja trybu, na który poświęcamy dużo swojego czasu. Drogi kolego, koleżanko niezależnie od tego na czym gramy, ważne że to robimy i RAZEM TWORZYMY SPOŁECZNOŚĆ WIRTUALNYCH KLUBÓW! Ludzie bardziej spostrzegawczy mogli zauważyć pojawiające się coraz częściej hasztagi „ponadpodziałami” „#jednościsiła” poszerzenie sceny PLWK o kolejną platformę, to dowód na to, że nie rzucamy słów na wiatr, i zjednoczeni, ponad podziałami napiszemy nowy rozdział w historii wirtualnych klubów. Sam nie wiele wiem o scenie xbox’a, zdarzyło mi się kilka razy oglądać mecze reprezentacji, ale to wszystko. Znam natomiast odpowiednią osobę, która wie o xboxie wszystko, ponieważ jest twórcą ligi VPL a teraz również współprowadzącym Polską Ligę Wirtualnych Klubów, przed państwem dbający o scenę xbox’a – Mariusz Biel!

PLWK [NEVER]: Hej Mariusz! Dziękuję, że zgodziłeś się na wywiad, chciałbym żebyś na początek coś o sobie opowiedział, i dał się troszkę poznać tym, którzy jeszcze nie mięli z Tobą przyjemności.

Mariusz: Cześć. Odpowiadanie na Twoje pytania to czysta przyjemność, 😉
Urodziłem się w Brzesku, mieszkam w Bytomiu a pracuje w Gliwicach, 😅
Mam 32 lata i wychowuję 5 letniego syna – moje oczko w głowie, 😍
Na scenie WK jestem stosunkowo niedługo, gdyż swoją przygodę rozpocząłem dopiero w 2016 roku. Myślę jednak, że szybko dałem się poznać jako osoba, która wie czego chce i jak już coś robi to wkłada w to całe serducho.

Co skłoniło Cię do podjęcia współpracy z PLWK?

Myślą przewodnią PLWK jest rozwijanie Wirtualnych Klubów, co powinno być dla każdej osoby, która gra w ten tryb bardzo ważne. Razem będziemy w stanie zdziałać więcej. Łączy nas wspólna pasja a platforma to sprawa drugorzędna.

Jakie są Twoje cele na ten sezon?

Przede wszystkim wprowadzać na scenę nowe zespoły, dbać o panujące w PLWK zasady, i pokazać, że scena Xbox również posiada mocne drużyny, które rozwijają się i mają potencjał.

Opowiedz nam trochę o scenie Xbox’a o historii swojego projektu…Ciekawi mnie jak powstała? Skąd wziąłeś na to pomysł?

Pierwszą styczność z wirtualnymi klubami miałem w innej lidze, była to wtedy jedyną ligą w kraju. Tam poznałem większość zawodników i drużyn, które istnieją na scenie do dnia dzisiejszego pomimo upływu kilku lat. Niestety, sprawy w tej lidze dla X1 potoczyły się w taki a nie inny sposób i zaczęliśmy wraz z Kubą (z którym współpracuję do dnia dzisiejszego) szukać jakiejś alternatywy. Okazało się, że najlepszym wyborem będzie właśnie VPL. Liga, która w tamtym momencie zaczęła się otwierać na inne kraje i przyjmowała je do swojej społeczności. Portal bardzo dobrze rozwinięty pod względem statystyk zawodników – a przecież o to w tym właśnie chodzi 😁
Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim za zaufanie jakim mnie obdarzono. Bez niego i bez Was wszystkich nigdy by się to nie udało💪

Jak widzisz scenę wirtualnych klubów na x1 za 2 lata?

Ilość zespołów znacząco wzrośnie i będzie konkurencyjna z ilością drużyn na PS4 😜

Mało tego, każdy zespół będzie osiągał sukcesy zarówno na Polskiej scenie, jak i w rozgrywkach międzynarodowych, a kadra sięgnie po wszystkie trofea zostawiając przeciwników daleko z tyłu 😎
Kluby z ekstraklasy (najlepszej ligi na świecie 😅) będą się biły o zawodników aby Ci reprezentowali ich barwy… Sponsorzy, partnerzy, blaski fleszy, czerwone dywany 😅😅

Hipotetycznie….powstaje ultra nowa niezależna konsola, nazwijmy ją „Projekt X” wszyscy gracze na nią przechodzą. Brak podziału na PS i Xboxy. Co Ty na to?

Sprzedaję X1, sprzedaję PS4 i idę do sklepu 😛. Myślę, że każdy z nas chciałby tego doczekać i mam nadzieję, że wrócimy do tego za kilka lat.
Chociaż z drugiej strony jak przegram ze znajomym w fife, który gra na co dzień na platformie Sony to mam wymówkę, że to wina pada, który ma inne rozstawienie przycisków (śmiech)😂

Przyznaj się, że Twoim celem nie jest wygryzienie naszego Bartka i zawładnięcie całym projektem!!!

Teraz, po tym jak mnie rozgryzłeś i to upubliczniłeś będę musiał zmienić strategię i stworzyć nowy plan działania. Bartosz już pewnie zwiększył ochronę i postawił wszystkich na nogi, aby nie dopuścić do przejęcia ligi od środka 😅😅

Czy Xbox szykuje jakieś fajerwerki na ten sezon, czymś nas zaskoczysz?

Sama współpraca pomiędzy PLWK a VPL dla platformy X1 jest dla wszystkich sporym zaskoczeniem i raczej nikt takiego obrotu spraw nie zakładał. 😉
A to co przyniesie najbliższy sezon…no cóż, musimy jeszcze trochę poczekać 😉

Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy X1 a PS, jak to widzisz?

Razem będziemy reprezentować Polską Ligę Wirtualnych Klubów i promować ten tryb gry, więc zarówno osoby, które zarządzają ligą jak i drużyny, cz zawodnicy w nich występujący – a przede wszystkim oni, muszą brać aktywny udział w dyskusjach czy wydarzeniach na grupie, dbać o swoje sociale itp. Jeżeli nie będzie zaangażowania ze strony zespołów, to liga i osoby nią zarządzające mogą być najlepsze na świecie, jednak bez wsparcia klubów nic nie zdziałają.

Co myślisz o systemie ligowym zaprezentowanym przez Bartka na platformie PS4 będziesz wprowadzał te same zasady?

Pomysł jest bardzo dobry więc myślę, że warto wprowadzić go również na X1. Wtedy nawet zespoły z dołu tabeli cały czas będą miały o co walczyć, dzięki temu rozgrywki będą ciekawsze i atrakcyjne dla widzów do samego końca.

Masz 3 życzenia, możesz wykorzystać je w taki sposób by rozwinąć tryb wirtualne kluby – co robisz, i jakie są tego skutki.

1. Zwiększam zaangażowanie EA – póki co rozwijany jest tylko jeden tryb, który przynosi im korzyści a o tym, z największym potencjałem się zapomina – dodatkowo hamując jego rozwój zabraniając lanów i tego typu wydarzeń. Dzięki temu zaczną inwestować czas w poprawienie tego trybu, który przyniesie nam więcej zabawy z gry. Uczestnictwo w oficjalnych wydarzeniach i co za tym idzie również większe zainteresowanie ze strony mediów.
2. Zwiększam zainteresowanie klubów piłkarskich na świecie, które zaczną tworzyć swoje wirtualne zespoły angażując w to zawodników – zwiększam popularność trybu wirtualne kluby.
3. Łącze wszystkie ligi tak, aby w każdym kraju powstała tylko jedna liga łącząca u siebie wszystkie platformy. W tym momencie jest ich dużo i każdy skupia się na swojej. W przypadku jednej moglibyśmy uzyskać zdecydowanie więcej korzyści.

Dziękuję, za szczere i bardzo ciekawe odpowiedzi, mam nadzieję, że współpraca zaowocuje a Twoje wizje i marzenia będą miały odzwierciedlenie w przyszłości!

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę, cierpliwość i poświęcony czas 🙂

Jak mogliście wywnioskować z treści mojego wywiadu, Mariusz to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Ma wielkie ambicje, mnóstwo ciekawych pomysłów, i chęć do ich realizacji. Na ten moment nie mogę przewidzieć gdzie zaprowadzi nas współpraca z VPL, jednakże stwierdzam że jest to zdecydowanie milowy krok w przód, biorąc pod uwagę rozwój wirtualnych klubów, oraz niejako scalenie społeczności WK. Głęboko wierzę, że sezon który niebawem się rozpocznie będzie najlepszym w historii pod względem poziomu, pod względem organizacyjnym, pod względem „opakowania”. Jesteśmy w tym RAZEM i od nas zależy jak daleko popłynie statek, który przez dołączenie Xbox’a stał się dwumasztowcem. Potężny dwumasztowiec o pięknej nazwie Polska Liga Wirtualnych Klubów właśnie określił swój cel. Kapitanowie wraz z całymi załogami! Kibice! Rozwijajcie żagle, zapraszam na niezapomniany rejs!

[NEVER]