Cześć wszystkim! Dawno mnie tu nie było, działo się dużo i mało, kręciły się duże afery, mniejsze aferki, niby było o czym pisać, ale nie do końca. Ostatnie tygodnie czy miesiące, to okres zawirowań, niepewności, rozłamów klubów, nagłych powrotów pod innym szyldem. Wszyscy poznali prawdę, każdy ma jednak swoją, taką którą stworzyli dla siebie, by było im wygodnie. Wielu graczy mówi o sobie „poważni e-sportowcy” czy to nie jest prawdziwa kompromitacja, i strzał w stopę lub kolano? Czy tak powinni zachowywać się mierzący w profesjonalizm, i wymagający od wszystkich oprócz siebie ludzie? Odpowiedzcie sobie sami.

Był moment, w którym nasz przepiękny statek – Polska Liga Wirtualnych Klubów, na chwilę się zatrzymał, ze względu na niesubordynację załogi. Dochodziły zewsząd głosy, że to już koniec, że statek tonie, pojawiały się pytania jak zareaguje kapitan?  Ci którzy byli już na burtach, ale nie skoczyli w bok widzą, że praca w ciszy i spokoju daje efekt – ZNÓW ROZWIJAMY ŻAGLE!

Dziś ma miejsce przesłuchanie. Postaram się zadać kilka pytań najważniejszej osobie jeśli chodzi o Wirtualne Kluby w Polsce. Przygotowałem jak zwykle poważne i mniej poważne pytania, jak będzie z odpowiedziami? Panie i Panowie, przed Państwem jedyny i niepowtarzalny kapitan naszego wspaniałego okrętu – BARTOSZ „ORAYU” FATYGA – w ogniu pytań!
16 pytań, 16 odpowiedzi, sprawdzanych wariografem, bez ściemy! Pora wyłożyć kawę na ławę!

 PLWK [NEVER]: Cześć Bartku! Albo może bardziej oficjalnie…Dzień dobry Prezesie! Chciałbym zadać Ci kilka niewygodnych pytań, takich na które może niechętnie odpowiesz, ale aby wszystko stało się przejrzyste musimy ostatni raz wyprać stare brudy – to jest odpowiedni moment!
Bartosz „Orayu” Fatyga: Cześć! No to co, lecimy? 🙂 

1. Co z Banami ile ich będzie, jakie będą restrykcje, czy polecą permy bez odwołania? Kiedy lista zbanowanych, czy będzie dostępna publicznie?
Ze względu na zawirowania nie tylko w PLWK, ale i na scenie Komisja Ligi zdecydowała anulować dotychczasowe bany za rozpady klubów wszystkim zawodnikom z nadzieją, że podejdą z większym profesjonalizmem do kolejnego klubu, w którym będą grać niezależnie od Ligi. Podtrzymujemy tylko dwa bany za niestosowne zachowanie.

2. Czym Twoim zdaniem spowodowany był rozpad tak wielu klubów, w tak krótkim czasie?
Czynnikiem ludzkim, brakiem zrozumienia, różnicami zdań i poglądów. Brakiem KONTRAKTÓW z prawdziwego zdarzenia. Scena WK bawi się tym trybem, nie potrafi albo nie chce przejść na przykład sportowy czy e-sportowy, który wiąże się z większą odpowiedzialnością. Działa brak wynagrodzeń, które mogłyby być niewątpliwie motorem, ale to bolączka nie tylko WK ale całego e-sportu, zawodnicy nie rozumieją, że dotychczasowe osiągnięcia się nie liczą, liczy się tu i teraz oraz ciężka praca na sukces wspólnego brandu czy to klubowego czy ligowego. Coś trzeba sprzedać, a tym jest mocna marka lub osobowość przyciągająca ludzi do siebie.

3. Czemu nie skończyliśmy tamtego sezonu?
Bo po analizach i ruchu na rynku była obawa na brak możliwości dokończenia sezonu w sensownym gronie klubów z sensowną historią gry. Złożyło się na to wiele czynników, błędów, które właśnie zostały naprawione .

4.  Gdzie widzisz Wirtualne Kluby za rok czy dwa? Masz już jakieś długofalowe plany, czy będziemy mięli odgrzewany kotlet, jeśli takie są, to może uchylisz rąbka tajemnicy?
Rąbek tajemnicy został już uchylony na Facebooku PLWK, powiem krótko wierzę w ten tryb i ludzi, którzy w nim tkwią, dlatego to robię.

5. Co da współpraca z VPL?
Jedną profesjonalną ligę, może się okazać, że największą w Polsce, 2 platformy na tej samej ścieżce rozwoju, jedną myśl, zjednoczenie sceny! Po rozmowach z Mariuszem jestem przekonany, że damy radę to uciągnąć i scena tylko na tym zyska.

6. Jak ma wyglądać nowa liga? Ile będzie w niej zespołów? Czy rozgrywki przyjmą jakąś nową formułę? Po co nam wyłączność ligi?
14 zespołów
2 Super Ligi – PS4 i XONE
Wyłączność tylko na ligi związane z Polska, każdy zespół może wybrać jedną ligę stricte zagraniczną i walczyć w niej o chwałę i sławę! Dozwolone są też wszelkie rozgrywki typu CUP
2 etapy – Liga (sezon zasadniczy) + Play Off
2 kolejki tygodniowo (niedziela, poniedziałek)
Puchar Polski
Liga Mistrzów i Liga Europy
Gala Wręczenia Nagród
Więcej gry, więcej zabawy, więcej kontentu więcej możliwości i walka do samego końca mimo słabego wyniku w lidze.

7. Co z nagrodami? Czy liga ma nowych partnerów/sponsorów? Konkurencja nie  spała i wytoczyła porządne działa – nagrody pieniężne, co o tym myślisz?
Podtrzymujemy pułap S0 i S1 czyli nie zniżamy wartości dotychczasowych nagród. Nie śledzę konkurencji aż tak ale z tego co Wiem nikt nie przebił PLWK pod względem Wartości rozdanych dotychczas nagród.

8.  Co ze streamami? Dalej nie będziemy mogli oglądać najlepszych zespołów z wyśmienitym komentarzem?
Szykujemy coś specjalnego, szczegóły pojawią się niebawem.

9. Nie uważasz, że ostatnie pół roku to niemały niewypał? Czym to jest spowodowane?
Co nas nie zabije to nas wzmocni, my wyciągnęliśmy z tej lekcji dobrą naukę wiec to nie jest czas stracony.

10. Ile jesteś w stanie wyciągnąć hajsu z PLWK? – o to wszyscy chcą zapytać 😀
Grube bańki! (śmiech)

11. Czy teraz ligi znów zaczną rzucać sobie kłody pod nogi, wróci niezdrowa konkurencja na której wszyscy stracimy?
Nigdy nie bałem się konkurencji, a co do rzucania kłód pod nogi, karma wraca. Liczę, że jeszcze jeden temat w niedługim czasie uda nam się dograć co może okazać się kluczowym krokiem dla sceny WK. My robimy swoje, jak zawsze, reszta się nie liczy, liczą się drużyny i ludzie, którzy są z PLWK na dobre i na złe.

12. Do kogo masz największy żal jeśli chodzi o ostatnie pół roku?
Do siebie samego, byłem za miękki.

13. Możesz już potwierdzić galę, jeśli tak to gdzie i kiedy, jeśli nie to dlaczego?
Będzie gala, ale jeszcze nie wiem gdzie i kiedy, planowany termin to czerwiec.

14. Czy dostałeś kiedykolwiek propozycję łapówki? Jeśli tak to za co?
Dostałem ale nigdy na poważnie, gdzie jest mój hajs za LAS?

15. Czego nam brakuje, żeby stać się najlepszą liga na świecie jeśli chodzi o wirtualne kluby?
100% wsparcia producenta gry, jakiego życzyłaby sobie scena wirtualnych klubów w Europie.

16. Czy możesz zagwarantować, że nigdy nie stracisz wiary w swój projekt?
Wierzę, ale nie zagwarantuję że cierpliwość nigdy się nie skończy, to działa w dwie strony.

Nowy początek, nowy rozdział, nowe rozdanie w historii Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów powstaje na Waszych oczach! To czy staniecie się jej częścią zależy tylko od Was. Wszyscy startują z czystą kartą, wszelkie grzechy zostały odpuszczone. Jako społeczność zróbcie wszystko, by to „oczyszczenie” dało piorunujący efekt. Cała komisja ligi, redakcja i prezes są dobrej myśli, teraz czas by występujący w lidze zawodnicy pokazali, że są profesjonalistami. W JEDNOŚCI SIŁA, NA PRZEKÓR WSZYSTKIM!!!

[NEVER]