FIFA 20 – STAN KADRY!

Po dłuższej przerwie spowodowanej wyjściem nowej odsłony gry FIFA powraca międzynarodowa przygoda w trybie wirtualnych klubów. Najlepsi zawodnicy z całego kraju, znów zostaną poddani selekcji przez dobrze znanego i lubianego w społeczności WK Marcina Lehmana (Motiona), który pozostał na swoim stanowisku, i dalej będzie pełnił jedną z najważniejszych funkcji w kraju jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe. Warto zwrócić uwagę na rewolucję, jaka miała miejsce w dosyć niedawno. Na scenie wirtualnych klubów mamy kilka lig. Dotychczas każda z nich miała swoją niezależną reprezentację, i niezależnego selekcjonera, teraz wszystko się zmieni!

Właściciele lig doszli do porozumienia, i wybrali w moim odczuciu najlepsze wyjście dla całej Polskiej Sceny Wirtualnych Klubów. Włodarze najlepszych lig: PLWK, FVPA, oraz VPL zdecydowali, że nadrzędny podmiot jakim niewątpliwie dla wszystkich graczy WK jest reprezentacja, będzie nareszcie zjednoczona! Oznacza to, że Marcin Lehman będzie mógł powoływać i sprawdzać przydatność do swojego projektu zawodników spośród wszystkich Polskich lig! Solidaryzacja, i połączenie sił może okazać się strzałem w dziesiątkę, krokiem milowym jeśli chodzi o podniesienie poziomu gry naszych orłów, jaki i podniesieniem atrakcyjności rozgrywek ligowych w kraju. Do tej pory zawodnik występujący w lidze X mógł być jedynie zawodnikiem reprezentacji X, co miało niebagatelne przełożenie na wyniki biało-czerwonych w niektórych rozgrywkach, gdzie Polacy wyglądali po prostu blado, a ich wyniki były zdecydowanie poniżej oczekiwań. Biorąc pod uwag, fakt, że Motion może skorzystać z każdego wybranego przez siebie zawodnika, niezależnie od tego w jakiej lidze występuje, powinniśmy się spodziewać dużo lepszych wyników, zwiększonej konkurencji na każdej pozycji, co w konsekwencji podniesie poziom gry reprezentacji i przyniesie sukcesy e-sportowe.

Długo wyczekiwany  przez fanów, jak i samych zawodników ruch niesie ze sobą wiele korzyści, ale i większą odpowiedzialność spoczywającą na barkach selekcjonera i jego sztabu. Poszerzone pole manewru spowoduje to, że przed Marcinem Lehmanem postawione zostały o wiele wyższe cele. Czy uda się je wszystkie spełnić? – to pokaże czas. Wszyscy jesteśmy dobrej myśli, a kibice już nie mogą się doczekać efektu pracy nowo powołanych, oraz inauguracyjnego spotkania biało-czerwonych.

Tak wygląda reprezentacja, która weźmie udział w pierwszym zgrupowaniu:

Bramkarze:
carrvine (Wesołych Świąt)
IES_Vas (Optima Illegal Esports)

Boczni obrońcy:
WarKidZ_DemudzyN (Ranging Lions)
Hollyfire_94 (Wesołych Świąt)
Mizcuzii (Izako Boars)
IES_Noello (Optima Illegal Esports)

Środkowi obrońcy:
Gerental (Korona Kielce)
AVEZ_Sheva (Avez Esport)
Ciusmov (ESE11)
CounterPL (Limitless)

Środkowi pomocnicy:
Patrik3316 (Wesołych Świąt)
WuWunio92 (Limitless)
Kardasz (Izako Boars)
zajac_93 (Korona Kielce)
AVEZ_nupek (Avez Esport)
PV_Juri_10 (Polish Vikings)
nezzior (Korona Kielce)

Napastnicy i skrzydłowi:
Bioly15pl (Wesołych Świąt)
cristyy_7 (ESE11)
GustaVoPrG (Together Esports)
sca_sca10 (ESE11)
xAveiro9 (Wesołych Świąt)

Pierwszym i jakże ważnym sprawdzianem „nowej reprezentacji” będzie gra w Lidze Narodów FVPA ESPORT. Drogą losowania znaleźliśmy się w pierwszej grupie razem z: Francją, Belgią, Maroko, Turcją, Włochami, Brazylią oraz Portugalią. Do tego aby znaleźć się w fazie pucharowej, nasi reprezentanci muszą wygrać grupę, bądź uplasować się na drugim miejscu.

Na pierwszy rzut oka widać, że w zespole brakuje stałych kadrowiczów. Co kierowało selekcjonerem podczas wyboru, jakie ma plany odnośnie gry? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania!

PLWK: 1. Jakie są plany na pierwsze zgrupowanie? Jaki masz pomysł na grę reprezentacji w nowej odsłonie fify? Jakie warianty taktyczne bierzesz pod uwagę?

Marcin: Pierwsze zgrupowanie jest dość specyficzne, bo zamiast czystego treningu i poruszenia spraw taktycznych zagramy od razu mecz w ramach Ligi Nardów. Stwierdziłem, że w tej fifie jest wysyp tylu lig, że meczów ligowych na palcach policzyć po prostu nie da rady, więc każdy powinien być w optymalnej formie na mecz reprezentacyjny. Ta edycja jest dość specyficzna, opiera się głównie na grze zespołowej więc wstępnie poszukam zawodników, którzy potrafią myśleć na boisku, a popisy indywidualne stawiają gdzieś dalej w kolejności. Jestem zwolennikiem powiedzenia „W piłkę gra się głową, nie nogami” i właśnie takich graczy chce mieć przy sobie. Wstępnie mogę zdradzić jedynie formacje w jakich reprezentacja zamierza grać 4-3-3 z defensywnym pomocnikem, 4-4-2 wąsko oraz 3-5-2

2. Dlaczego powołania pojawiły się tak późno, do pierwszego sprawdzianu zostało zaledwie kilka dni? Czy nie uważasz, że brak zgrupowań może przełożyć się na słabszą dyspozycję w meczu z Belgami? Ile treningów przewidujesz przed inauguracyjnym spotkaniem z Belgami?

Tak jak wspomniałem w odpowiedzi na poprzednie pytanie, meczów ligowych jest tyle, że ciężko gdzieś wcisnąć reprezentację. Niedługo powstanie ankieta na której zawodnicy będą mogli się określić w jakie dni im najbardziej pasuje poświęcić się dla reprezentacji co ułatwi mi życie. To okaże się już w najbliższą niedziele, pierwszy raz idę z chłopaki na wojnę bez wcześniejszego przygotowania, to będzie ciekawy test oby nie dostał przedrostku „crash”.

3. Co możesz powiedzieć o przeciwniku?

Belgowie to solidna drużyna, pół roku temu o jej silę mogliśmy przekonać się na własnej skórze gdzie o mały włos wyeliminowali by nas z EURO to było jeszcze za kadencji Visiona. Na pewno to nie będzie spacerek ani trucht, ale jesteśmy z pewnością od nich lepsi i to na nas ciąży presja wygrania spotkania. Trzon reprezentacji nie zmienia się od paru ładnych lat.

4. Lista powołanych zawiera wielu zawodników którzy do tej pory kadrę mogli oglądać jedynie na streamie, czy nie uważasz ze tak wielu niedoświadczonych graczy w rozgrywce na tym poziomie może mieć problem z udźwignięciem odpowiedzialności?

Gdy przejmowałem pałeczkę po wcześniej wspomnianym poprzedniku obiecałem Wam i sobie, że wprowadzę świeżość w szeregi kadry. Było to już praktykowane za moich czasów gdy byłem selekcjonerem na scenie PC powoływałem wielu nowych zawodników, a jednak rekord meczów bez porażki należy do mnie, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto stawiać na nowych. Sam kiedyś zaczynałem, załapałem się całkiem przypadkiem i zostałem jak widać na dłużej. Każdy powołany zawodnik ma moje zaufanie i nawet jeżeli zagra poniżej oczekiwań dostanie drugą szanse. Musimy pamiętać, że jest to to Liga Narodów, a ja postanowiłem, że to będzie mój poligon doświadczalny przed zbliżającym się EURO, choć wiadomo celujemy tylko w mistrzostwo.

5. Dlaczego w kadrze zabrakło „stałych bywalców” to jednorazowy zabieg, by pokazać, że nie ma świętych krów, czy czeka nas rewolucja kadrowa?

Cieszę się, że to zauważyłeś! Po ukazaniu się powołań dostałem wiele wiadomości od zawodników którzy zagrali na Mistrzostwach Świata dlaczego ich zabrakło skoro grają na poziomie z poprzedniej edycji. Zawsze będę powtarzać, że reprezentacja to nie ma być skupisko najlepszych zawodników, a najlepsza drużyna. O MŚ dowiedziałem się trzy dni przed startem i nie miałem jak przeprowadzić testów teraz wiem kiedy są kolejne turnieje i mogę pozwolić sobie na wszystko.

6. W związku z tym, że możesz teraz powoływać praktycznie wszystkich zawodników, bez podziału na ligę, oczywiste jest, że każdy kibic będzie oczekiwał więcej od reprezentacji. Co jest celem biało-czerwonych w obecnej edycji gry FIFA?

Odpowiem krótko i raczej nikogo nie zaskoczę. Moim zdaniem nasza scena jest najsilniejsza na świecie pod względem umiejętności zawodników a więc obiecuję, że nie zakończymy bez przywiezienia pucharu do końca września. 

Motion jest selekcjonerem kadry PS 4 od 29 kwietnia tego roku, i biorąc pod uwagę jego dokonania z PC stwierdzam, że jest autorem największej serii wygranych w historii Polskiej Reprezentacji 18-0-0! Dowiedziałem się również, że do tej porty Marcin działa solo, i nie udało mu się jeszcze skompletować sztabu…ciężko stwierdzić, czy tak wytrawny strateg i taktyk potrzebuje kogoś do pomocy, jednakże warto dodać, że dotychczas selekcjoner posiadał bardzo wąskie grono asystentów, czy jest to zabieg celowy, czy jednak niedopatrzenie? Ocenimy po pierwszych spotkaniach!

Selekcjoner powiedział w odpowiedzi na jedno z pytań, „idę z chłopaki na wojnę bez wcześniejszego przygotowania, to będzie ciekawy test oby nie dostał przedrostku crash”. Oby faktycznie tak było, oby potyczka z mocnymi Belgami nie skończyła się klęską, tu nie ma miejsca na błędy, to jest Reprezentacja Polski a w niej nie ma miejsca na „zgłoszenie nieprzygotowania”! W ostatnich słowach naszego „Brzęczka” była zawarta deklaracja, obietnica z której na pewno cała scena później go rozliczy, cierpliwie czekamy na sukcesy, na dotrzymanie słowa i przywiezienie do kraju pucharu z międzynarodowej imprezy!

Marcinowi i kadrowiczom życzę podejmowania dobrych decyzji, chłodnej głowy, opanowania, i odrobiny szczęścia w każdym nadchodzącym spotkaniu! Pamiętajcie, że jesteście naszą reprezentacją i reprezentujecie całą scenę, każdego z nas, nawet tego który nie ma szans na założenie koszulki z orzełkiem na piersi! To wielki zaszczyt, ale jeszcze większa odpowiedzialność!
Wszyscy trzymamy kciuki i kibicujemy wam w inauguracyjnym spotkaniu, które odbędzie się w niedzielę 24 listopada o godzinie 21.20!
DO BOJU POLSKO!

[NEVER]